Jak Rozpoznaje się Cukrzycę

Lekarz zwykle dość łatwo rozpozna klasyczne objawy cukrzycy typu 1 i zleci odpowiednie badania krwi i moczu. Te badania są bardzo proste, praktycznie niebolesne i zazwyczaj pozwolą w krótkim okresie czasu na pełną analizę, postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.
Mimo iż cukrzyca typu 1 często nazywana jest cukrzycą młodocianych, to można na nią zachorować w każdym wieku, choć najczęściej rozpoznawana jest przed 20 rokiem życia. 

Cukrzyca typu 1 jest cukrzycą zależną od insuliny, co oznacza, że organizm nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości insuliny, by prawidłowo poradzić sobie z glukozą obecną w krwiobiegu. Jeśli glukoza nie będzie mogła przejść z krwi do komórek, to chory na cukrzycę typu 1 będzie odczuwać zmęczenie połączone ze zwiększonym głodem, będzie często oddawać mocz i mieć silne uczucie pragnienia. Są to jedne z pierwszych objawów, które skłaniają pacjenta do poszukiwania porady lekarskiej i w końcu prowadzą do postawienia prawidłowego rozpoznania: cukrzyca typu 1. Innymi często występującymi objawami sugerującymi cukrzycę (obok wyżej wymienionych) są: utrata wagi, ból brzucha i nudności.