Leczenie Cukrzycy Typu 1

Cukrzyca typu 1 jest chorobą na całe życie. Obecnie nie ma lekarstwa, umożliwiającego jej wyleczenie, ale dostępne są bardzo skuteczne metody kontrolowania poziomów cukrów pozwalające na utrzymywanie ich w bezpiecznym, docelowym zakresie. We współpracy z lekarzem, większość chorych opracowuje skuteczny i jednocześnie możliwy do zaakceptowania plan leczenia. Pacjent z cukrzycą typu 1, niezależnie od wieku, poziomu aktywności fizycznej i stylu życia, musi prowadzić swoje leczenie w oparciu o trzy filary terapii: odpowiednie żywienie, wysiłek fizyczny oraz insulinę.
Przyjmowanie insuliny to codzienna konieczność dla chorych na cukrzycę typu 1. Ponieważ Trzustka nie reguluje wówczas wydzielania insuliny do krwi odpowiednio do poziomu cukru we krwi, to konieczne jest stosowanie jakiegoś sposobu mierzenia cukrów i dostosowywania dawek insuliny. Poziomy cukru oznacza się zwykle wykonując pomiary glukometrem - małym urządzeniem, które mierzy stężenie cukru w kropli krwi pacjenta. Dzięki uzyskanym wynikom, chory może stwierdzić, czy istnieje potrzeba dostarczenia do organizmu większej ilości insuliny. Można ją podać tradycyjnie przy pomocy strzykawki czy wstrzykiwacza lub za pomocą nowszej, chętniej stosowanej metody, czyli pompy insulinowej.

Pompy insulinowe to wyjątkowo małe i „sprytne” urządzenia. Niektóre modele pomp zintegrowane są z systemem ciągłego monitorowania glikemii, który mierzy poziom cukru przez całą dobę. Podstawowa dawka insuliny, która jest inna dla każdej osoby i którą określa się na początku stosowania urządzenia, podawana jest przez pompę nieustannie prze całą dobę. Podawane stale małe ilości insuliny pozwalają na uzyskanie dość stabilnego poziomu cukru pomiędzy posiłkami. Ilość insuliny podawaną przez pompę do posiłków ustawia się ręcznie na podstawie ilości spożywanych produktów. Chociaż pompy nadal wymagają od użytkownika pewnego wysiłku i zaangażowania, to umożliwiają osiągnięcie bardziej stabilnych poziomów cukrów. Dzięki temu pacjent z cukrzycą jest mniej narażony na różne problemy, jakie wiążą się z tradycyjnym sposobem podawania insuliny. Terapia za pomocą pompy insulinowej jest uznawana obecnie za metodę leczenia najdokładniej naśladującą funkcjonowanie zdrowej trzustki a zatem pompa jest urządzeniem najbardziej zbliżonym do sztucznej trzustki. 

Odpowiednie żywienie to kolejny istotny składnik codziennego życia osoby z cukrzycą. Pacjenci z tym typem cukrzycy mogą nadal czerpać przyjemność ze spożywania tych samych rzeczy, które jedzą osoby zdrowe. Kluczem do odpowiedniego dobierania posiłków jest umiarkowanie. Należy liczyć i spożywać z umiarkowaniem wszystkie Węglowodany, niezależnie od tego, czy znajdują się w kawałku ciasta czy w misce makaronu. Chory na cukrzycę typu 1 nie musi wcale rezygnować z określonych produktów. Musi się jednak starać przestrzegać dobrze zbilansowanej, zdrowej diety, takiej jak powinien przestrzegać także każdy zdrowy człowiek, składającej się w dużym stopniu z warzyw i owoców - białek i węglowodanów - rozłożonych równomiernie w ciągu dnia. Ponadto na każde zjedzone pożywienie, nawet zjedzony od czasu do czasu smakołyk, pacjent musi podać sobie insulinę. 
Wysiłek fizyczny jest dobry dla wszystkich. Zatem osoba z cukrzycą typu 1 powinna uwzględnić w swoim planie leczenia jakąś formę codziennej aktywności fizycznej. Wysiłek fizyczny zmniejsza także ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń krwionośnych u pacjentów z cukrzycą typu 1. Chory powinien omówić obecny jak i każdy nowy plan treningowy ze swoim lekarzem, aby upewnić się, że dany wysiłek nie jest w jego przypadku zbyt intensywny ani zbyt forsowny jak na początek. Organizm zużywa podczas każdego rodzaju wysiłku fizycznego więcej glukozy niż podczas spoczynku, zatem chory na cukrzycę typu 1 musi dostosować dawki insuliny odpowiednio tej sytuacji. Wszelkie zmiany dawek przepisanych leków, w tym insuliny, najlepiej jest skonsultować z lekarzem.

Innymi ważnymi czynnikami w leczeniu cukrzycy typu 1, które należy wziąć pod uwagę, to zalety regularnych wizyt w poradni w celu kontrolowania prowadzonego leczenia oraz dostosowywania go do zmieniających się potrzeb pacjenta. Podczas wizyty lekarz może również sprawdzić, czy u pacjenta nie występują objawy któregokolwiek z typowych powikłań cukrzycy, takich jak zaburzenia wzroku lub pogorszenie funkcji nerek. Pacjent z cukrzycą powinien ponadto unikać palenia papierosów oraz spożywania alkoholu, ponieważ oba te zachowania zwiększają ryzyko wystąpienia i nasilają powstałe już powikłania cukrzycy. 

Podstawowym celem skutecznego leczenia cukrzycy typu 1 jest kontrolowanie poziomów cukru we krwi. Przestrzeganie codziennego harmonogramu obejmującego zaplanowaną aktywność fizyczną oraz uwzględnienie zasad zdrowego odżywiania ułatwi kontrolowanie poziomu cukru a zatem także leczenie cukrzycy.